Mideastweb: Middle East

התקווה נעוצה באנושיות

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

  English: Hope in humanity

 

התקווה נעוצה באנושיות

 הילה מדליה

הסכסוך הישראלי-פלסטיני נתפס לעתים קרובות מבעד לעדשה המקוטבת של הפוליטיקה, ואז אנו רואים היסטוריה רצופה בכשלונות. אבל הכישלון הגדול ביותר, אומרת הילה מדליה, הוא ביכולת שלנו להמשיג אנושיות משותפת. בסרט הדוקומנטרי שלה, "למות בירושלים," מאפשרת מדליה לשתי אמהות שכולות, אחת ישראלית והאחרת פלסטינית, להצמיד לצד האחר פנים. "אם מניחים לרטוריקה הפוליטית ומקשיבים למה שהישראלי או הפלסטיני הממוצע באמת רוצים, מגלים שהרצונות שלהם אינם שונים כל-כך זה מזה."

(פורסם במהדורה הבינלאומית של ה"הראלד טריביון" ב- 1 בנובמבר 2007)

בוסטון – נציגים מישראל ומכמה מדינות ערב ייפגשו החודש בארה"ב בתקווה לנסח הסכם שיוביל להקמתה של מדינה פלסטינית, ובאופן תאורטי גם לשלום במזרח-התיכון. זו הפסגה הראשונה מסוגה שארה"ב יוזמת זה שנים, ובלי קשר לתוצאה היא תהיה אירוע היסטורי.

למרבה הצער, כשמדובר בשלום בין ישראל לפלסטינים ההיסטוריה לא נוטה להצלחות. הדרך לשלום זרועה בתוכניות כושלות שהותירו את שובלן בים של ציניות מרה והובילו להשלמה עם כך שהדרך תמשך לעד אל מעבר לאופק. אי-אפשר לבוא בטענות למי שמאמין שפסגה זו לא תהיה שונה מהניסיונות הקודמים.

הציניות מובנת. אולי משום שבארה"ב וגם במזרח-התיכון מה שאנחנו יודעים - או חושבים שאנחנו יודעים – על הסכסוך מסונן מבעד לעדשת הפוליטיקה, עדשה שלעתים קרובות מדי מוגדרת על-ידי קנאות ואלימות.

מצב זה מוביל לכך שכל צד מניח שהאוכלוסיה בצד האחר שותפה לדעות הקיצוניות האלה ושואפת ללא פחות מהכנעה מוחלטת של הצד האחר, ואולי אף להשמדתו. בכל מקרה, קולו של האזרח הממוצע מוכרע על-ידי הכוח מחריש-האוזניים של הקיצונות.

אך אם מניחים לרטוריקה הפוליטית ומקשיבים למה שהישראלי או הפלסטיני הממוצע באמת רוצים, מגלים שהרצונות שלהם אינם שונים עד כדי כך זה מזה. למרבה הצער, ההזדמנויות לדיאלוג נדירות.

גדלתי ברמת-השרון, 16 קילומטר ממחנה הפליטים טול-כרם. אך עד לפני שלוש שנים מעולם לא הצגתי את כף רגלי באחד המחנות האלה, למרות שהם נמצאים בלב מעשי האיבה. רוב הישראלים (אלא אם כן מדובר בחיילים) אינם מכירים את חיי הפלסטינים מעבר למה שהם רואים בתקשורת, המתמקדת באופן כמעט בלעדי בפעילות צבאית ובתסיסה אזרחית.

נכנסתי למחנה הפליטים דהיישה לא עם מכונת ירייה אלא עם מצלמה, במטרה לצלם סרט תיעודי על אמהותיהן של שתי נערות – רחל הלוי הישראלית ואיאת אל-אחרס הפלסטינית שהרגה את רחל, את עצמה ועובר אורח נוסף, ופצעה עשרות, בפיגוע התאבדות לפני כמה שנים.

פעילת שלום פלסטינית נוצרית דאגה לכך שאוכל להיכנס למחנה.

עצם החשיפה לחיים בדהיישה לימד אותי המון. הצלחתי לראות את הפלסטינים לא כישות פוליטית או צבאית, אלא כאנשים רגילים המתנהלים בשגרת יומם – הולכים לקניות, לבית-הספר, חוזרים הביתה מהעבודה – גם אם בתנאי דיכוי קשים.

אך החוויה היתה קצרת מועד: המציאות הפוליטית של הסכסוך הכתה בפני כעבור שעה, כשנעצרנו על-ידי הרשות הפלסטינית והוחזרנו לישראל.

כעבור כמה שבועות תיאמנו פגישה בין אמה של רחל, אביגיל, לבין אמה של איאת, אום-סמיר.

אביגיל רצתה להיפגש כדי לנסות ולהבין מדוע בתה הפכה לעוד אחד מהקורבנות הרבים מספור של מסע הטרור הפלסטיני. היא רצתה לדעת מה גרם לאיאת להרגיש שמוצדק להרוג אנשים חפים מפשע.

האמהות נפגשו בשיחת ועידה בווידיאו, שכן מפגש פנים אל פנים התגלה כבלתי-אפשרי.

חילופי הדברים היו מתוחים וטעונים, כמובן, בכאב ובשורה של רגשות מורכבים. שתי האמהות הגיעו עם סדר יום שמטרתו לחזק את ההנחות השליליות שלהן על הצד האחר.

הן לא הצליחו להסכים על המוסריות או חוסר-המוסריות של פעולתה של איאת. אך הן הבינו זו את זו כאמהות שחייהן חרבו בגלל מות בנותיהן.

ולאחר ארבע שעות של דיאלוג נסער ונפתל לעתים קרובות, הן לא רצו שהשיחה תיגמר. הן נשארו על הקו כל עוד לוח הזמנים של שיחת הוועידה איפשר זאת, ואחר-כך נפרדו בעל כורחן.

בלי קשר לעוינות, הן ראו זו את זו באופן שישראלים ופלסטינים זוכים לו לעתים נדירות – כבני-אדם. והן לא רצו לוותר על זה. החוויה הייתה יקרה להן מדי.

בכך טמון זרע התקווה לשלום, ואולי רק זרע התקווה לתקווה.

כאשר המנהיגים האמריקאים, הערבים והישראלים ייפגשו בוועידה הקרובה באנאפוליס, כדאי שיזכרו שהם אינם מייצגים פלגים פוליטיים או צבאיים אלא אמהות, בנות, אבות ובנים הכמהים לכך שיכירו באנושיות שלהם.

הילה מדליה היא קולנוענית ילידת ישראל. סרטה "למות בירושלים" הוקרן באחרונה בארה"ב. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של סרץ' פור קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

________________________________________________________________

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources

צעדים של אמון