Mideastweb: Middle East

לשמור על האופטימיות

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

  English: Guarding Optimism

 

לשמור על האופטימיות

זיאד אסאלי

אם ברצוננו להתגבר על החששות מפני כישלון, תומכי השלום צריכים להרחיב את ההגדרות הצרות שלהם לגבי הצלחת ועידת השלום באנאפוליס. זיאד אסאלי קורא לתמיכה עולמית, ליותר אמונה מצד הציניקנים ולאסטרטגיה רב-שלבית: "פחד מפני כישלון משתלט על חשיבתם של אנשים, פחד מעיב על סיכויי ההצלחה. ולכן אנאפוליס צריכה להיות תהליך ולא אירוע."

(פורסם ב"וושינגטון טיימס" ב- 6 בנובמבר 2007)

וושינגטון – הספקנים מציגים טיעונים חזקים ביותר. ההיסטוריה והניסיון העקבי של כישלון מגבים את עמדתם. ממשלות חלשות בישראל ובפלסטין, נשיא אמריקני בשלהי כהונתו השנייה, ציבוריות פוליטית ישראלית ופלסטינית שאינה מתפקדת כראוי וכיסוי תקשורתי ציני מנמיכים עוד יותר את הציפיות להצלחת הוועידה באנאפוליס.

אך אנאפוליס היא התקווה המציאותית האחרונה לפתרון שתי המדינות והסיכוי לשלום המגולם בו.

זו מחשבה מפוכחת, שצריכה לעורר את תשומת לבם של המנהיגים המעורבים ושל כל הכוחות הגלובליים המעוניינים בשלום. השחקנים הבעייתים ביותר במזרח-התיכון, מכל הצדדים, מחכים, מחככים ידיים בחדווה וצופים את כשלון הוועידה.

פחד מכישלון משתלט על חשיבתם של אנשים; פחד מעיב על סיכויי ההצלחה. ולכן, אנאפוליס צריכה להיות תהליך ולא אירוע.

אין למדוד את ההצלחה על-פי משתנה אחד, כמו למשל המסמך שעליו הישראלים והפלסטינים מנהלים משא ומתן בימים אלה. שינויים מוחשיים בשטח צריכים לבוא לפני הוועידה ולאחריה. הוועידה צריכה להוליד תהליך המשך רציני, שיחייב את הצדדים למשא ומתן רציני ולתחנות מוגדרות ביישום, בדרך למדינה פלטינית בת-קיימא.

אפשר למדוד את ההצלחה על-פי התקדמות בשלושה מסלולים שלובים: 1) מסמכים 2) מעשים בשטח 3) מנגנוני מעקב. הגדרה זו של ההצלחה תשלול מאויבי פתרון שתי המדינות ניצחון קל.

על-מנת שלא נכנע לייאוש מול הטיעונים המשכנעים של הפסימיסטים, הבה נבחן את הגורמים המצדיקים אופטימיות זהירה.

הבית הלבן ומחלקת המדינה מעבירים מסר זהה של רצינות בכל הנוגע למדיניות האמריקנית. אנו שומעים קקופוניה של קולות ספקניים ביחס לכוונות הממשל לאחר שנים של שתיקה. הטענות רבות עד כדי כך שעולה השאלה, האם הספקנים מחויבים יותר לגינוי הממשל מאשר לפעולה למען ההזדמנות היחידה לשלום שעומדת על הפרק. האם סכסוך מתמשך עדיף על מתן אמון בממשל? בעוד מזכירת המדינה קונדוליזה רייס ופקידים אחרים מדברים בגלוי על האינטרס הלאומי של ארצנו בכינונה של מדינה פלסטינית לצד ישראל, הספקנים מדברים על רצונו של הממשל להציל את המורשת שלו. אז מה? זו בהחלט תהיה מורשת כבירה, ואם המטרה תושג הנשיא בהחלט יהיה ראוי לה.

סיבה נוספת לאופטימיות זהירה היא שאי-אפשר להתעלם ממחמוד עבאס וסלאם פיאד. אין להעלות על הדעת צוות פלסטיני מוצלח יותר. האם ניתנה להם הזדמנות להוכיח את עצמם? האם זכו לעזרה? האם אפשר להעצים אותם כך שיוכלו לספק את בניגוד לכפרים הערביים הסמוכים אליהן סחורה? התשובות יתגלו בקרוב.

סיבה שלישית לתקווה נעוצה במציאות הפוליטית בניגוד לכפרים הערביים הסמוכים אליהן חדשה שנוצרה בישראל בעקבות המלחמות בעיראק ובלבנון. שיקולים אסטרטגיים חדשים הובילו גורמים מרכזיים למסקנה שמדינה פלסטינית משרתת את האינטרס הלאומי של ישראל. וגם אם המצב הפוליטי הבעייתי בישראל מונע ויתורים אסטרטגיים מיידיים, מנהיגי ישראל יכולים לפעול כדי לקדם את האינטרס הלאומי. דבר לא יוכל לבוא במקומם של אומץ פוליטי ומדינאות, אבל ידידי ישראל צריכים לתמוך במהלך. מנהיגים הערביים שחתמו על יוזמת הליגה הערבית יכולים לעזור גם הם, אם יחזרו ויביעו את מחוייבותם לבטחונה של ישראל באופן שישכנע את הציבור הישראלי שכוונותיהם רציניות.

מה עם התמונה הכללית? בניגוד לכפרים הערביים הסמוכים אליהן גבולות, ירושלים, הפליטים? התשובות כרוכות בשאלה האם תיווצר בין המנהיגים שותפות שתשרוד את המשא ומתן. השותפים צריכים לקבל וליישם את הוויתורים הכואבים שעליהם הם מרבים לדבר. היריבים החזקים והעיקשים שלהם מבית ינצלו כל דרך, כפי שעשו לעתים קרובות, לסכל כל הבנה והתקדמות. אם יש משימה שאולי רק ארה"ב יכולה למלא אותה, הרי זה לחזק את השותפות ולגרום לכך שתצליח. המתווה הסופי של הפתרון אינו יכול להיות שונה בהרבה מהחלטת האו"ם 242, מתווה קלינטון, הסכם ז'נבה, חזון הנשיא בוש ויוזמת הליגה הערבית.

אלה המתנגדים לתוצאה כזו, באשר הם, נמצאים בצד האחר מתרס השלום. אלה החושבים לחבור יחד נגד ישראל ולגרום לה להיכנע ללחץ צריכים לוותר על דרכם המזיקה. אלה החושבים להשפיל את הפלסטינים עד שייכנעו צריכים להבין באופן חד-משמעי באיזו מידה התגלתה דרכם כשגויה.

עלינו למצוא שפה בהירה מספיק כדי לענות על השאלות הגדולות, חיובית מספיק כדי לכנס את השותפים לוועידה ומעורפלת מספיק כדי להשאיר את המנהיגים הפוליטיים במשחק. שפה כזו אינה בגדר קסם. היא כבר נמצאת בשימוש ונבחנת. אבל האתגר האמיתי הוא שהמנהיגים יפלסו יחד דרך בסבך המכשולים העומדים בדרכם גם אחרי הוועידה. תהליך ההמשך צריך להיבנות כך שישלב את ההבנות והצרכים של גורמים שונים, גורמים המחויבים להשגת תוצאה שהישראלים והפלסטינים יוכלו להשלים איתה: פלסטין החיה בשלום לצד ישראל בטוחה.

ואילו אנו צריכים קודם כל לשמור על העיקרון של primum non nocere כלומר - ראשית כל, לא להזיק. הציניקנים והמומחים יכולים לתרום לנו רבות בכך שיסבו את תשומת הלב לבעיות ולמהמורות האפשריות ויחסכו מאיתנו את האמירות הצדקניות שלהם על כך שכל מאמצינו לשווא, שהרי כבר היינו כאן בעבר.

ציפיות נמוכות הן צו השעה: אפשר לעמוד בהן בקלות. לא כך הניהיליזם והציניות.

בסופו של דבר, הסכם שיושג במשא ומתן בין הפלסטינים לישראלים על בניית עתיד משותף והפסקת הסכסוך יהיה הישג מדיני. ממשל בוש עונה על צורך השעה כשהוא קורא לוועידה שתניח את היסודות להסכם כזה. אין לחסוך בשום מאמץ שמטרתו להושיט עזרה. שותפות ציבורית-פרטית עולמית מעולם לא היתה נחוצה כל-כך בניסיון להשיג מטרה סבירה כל-כך.

# # #

זיאד אסאלי הוא נשיא כוח המשימה האמריקני לפלסטין. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של סרץ' פור קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור ב"וושינגטון טיימס" ב- 6 בנובמבר 2007, www.washingtontimes.com

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

________________________________________________________________

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources

צעדים של אמון