Mideastweb: Middle East

האם אלה ניצניה של שותפות?


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

   

English Version: Is the Israeli-Palestinian Partnership in Business?

האם אלה ניצניה של שותפות?

 

זיאד אסלי

זיאד אסלי מתווה את הצעדים המעשיים הנחוצים כדי להבטיח שלום צודק, שלום ששעתו כבר הגיעה מזמן. אסלי מייעץ לכל המגזרים והצדדים החיוניים לפתרון – החל מעולם העסקים והפיתוח, דרך התקשורת, הציניקנים ומערכת המשפט – לפעול בתיאום ולאפשר ל"שני העמים... להפוך באופן הדרגתי, ומבחירה, לאזרחים נורמליים של מדינות נורמליות."

(פורסם ב"גולף ניוז" ב- 18 בינואר 2008)

וושינגטון – גם הספקנים שבינינו צריכים להודות שהמצב הנוכחי טוב מכפי שהיה לפני כמה חודשים – אפילו אם ימהרו להוסיף שכבר היינו שם, וגם זה יעבור.

כן, המצב טוב יותר: גורמים רשמיים פלסטינים וישראלים מדברים ושאלות מעמד הקבע נידונות, גם אם אינן נפתרות.

הגנרל קית' דייטון מכשיר את כוחות הביטחון הפלסטיניים, שכבר התפרשו בשכם ובטול-כרם ודאגו לכך שחג המולד יעבור בשקט בבית-לחם. החוק והסדר בערים אלה שוקמו די הצורך להפיח בתושביהן תחושה של תקווה, ולהציע להם טעימה ממה שייתכן אם תימשך המגמה הנוכחית.

בפאריז התחייבו המדינות התורמות לתת 7.4. מיליארד דולר לשיקום המוסדות והכלכלה הפלסטיניים, במטרה מוצהרת להקים מדינה פלסטינית.

ובכל-זאת, למרבה התדהמה, הרחבת ההתנחלויות נמשכת, המחסומים לא פורקו, טילי הקסאם עוד נורים, הפלישות והחיסולים של ישראל נמשכים, הבידוד של עזה גובר ואיתו המצוקה הכלכלית והחברתית תחת המצור. השיח הגזעני ממשיך להשתולל בזירה הפרטית והציבורית בשני הצדדים. מבחינה פוליטית, עדיין מסוכן לייחס ל"אויב" – בין אם הוא יהודי או ערבי – משהו מעבר למניעים אפלים ומזימות זדוניות.

כיצד לשמור על תנופת השלום, מעבר לכך שנביע תקוות ומשאלות?

ישנה מדיניות ממשלתית שאותה צריך ליישם, וישנה זירה רחבה יותר של מאמצים פרטיים ומוסדיים הנחוצים כדי לשים סוף-סוף קץ לסכסוך הזה:

ראשית, יש לעזור בהקמת יסודותיה של מדינה פלסטינית. הרשות הפלסטינית צריכה לבסס מערכת ביטחון שתכפה חוק וסדר ותשים קץ לאנרכיה בשטח. הגדרת הביטחון צריכה להיות רחבה בהרבה ולכלול לא רק ביטחון אישי אלא חוקים צודקים וברי-אכיפה, מערכת משפט עצמאית, מערכת מתפקדת של בתי-משפט ורשויות לאכיפת החוק, וגם כוחות ממושמעים מקצועיים המסוגלים להבטיח את הביטחון ולאכוף את החוק. הקמתם ופריסתם של כוחות כאלה תחת כיבוש צריכה להיעשות בתיאום ובשיתוף עם מערכת הביטחון הישראלית. אך בלי תהליך מדיני המוביל להקמתה של מדינה בת קיימא, המאמץ הזה יוליד בהכרח האשמות של שיתוף פעולה ובגידה, ויניב תוצאה גרועה עוד יותר מהסטטוס קוו הקשה.

הביטחון צריך לכלול לא רק את הגדה המערבית אלא גם את עזה. המדיניות המבטיחה ביותר כדי לצאת מהמבוי הסתום היא להעביר את המעברים בעזה לשליטת הרשות הפלסטינית, כלומר להסיר את המצור והחרם. רצונם של תושבי עזה צריך לבוא לידי ביטוי בבחירות חופשיות והוגנות כדי לשים קץ לקיפאון הפוליטי הפנים-הפלסטיני.

שנית, דרושה מערכת כלכלית המאזנת בין הצורך המיידי במקומות עבודה ושיקום התשתית, לתוכנית פיתוח רצינית שתוביל לעצמאות וקיימות כלכלית ותבטל את הצורך בנדבות ובסובסידיות. לקראת הוועידה בפאריז, הכינה הרשות תוכנית כזו לרפורמה ופיתוח. ההתחייבויות שהוצגו בפאריז, אשר עלו על הציפיות, מעידות על אמינותה של המנהיגות הפלסטינית שהגישה את התוכנית.

אפשר וצריך לעשות הרבה כדי להשקיע בפיתוח, תחילה כחלק מ"פירות השלום" ובסופו של דבר כהשקעה קפיטליסטית למטרות רווח. במזרח-תיכון ששורר בו השלום, ההחזרים על השקעות יהיו משמעותיים. המגזר הפרטי יכול לבטא באופן המוצלח ביותר את האחריות החברתית הגלובלית אם יתרום לחיזוק היסודות הכלכליים של פלסטין שוחרת שלום. "השותפות הציבורית-פרטית האמריקנית-פלסטינית", שנוסדה באחרונה, היא מנגנון שיצרה מזכירת המדינה רייס כדי להוביל את המאמץ הזה. למטרה זו גם ייערך באביב בבית-לחם כנס של המגזר הפרטי הפלסטיני, שיארח מנהיגים עסקיים ומשקיעים פרטיים גלובליים.

שלישית, יש להביס את התבוסתנות. הציניקנים בכל הצדדים אולי חכמים ואולי לא, אבל הם מזיקים. הגרועים שבהם מרוויחים מהסטטוס קוו שמשמר את הפריווליגיות שלהם ומאפשר להם להשמיע את דבריהם בלי שום התחייבות או הקרבה מצדם. בעיני הטובים שבהם, חוויות הכישלון בעבר שוללות כל אפשרות של שינוי למען עתיד טוב יותר. אך גישתם רק מנציחה את הסטטוס קוו הנורא והבלתי אנושי, המוביל את העם הפלסטיני ואת העם הישראלי לאסון. אנו צריכים לתמוך באופן ברור, פומבי וקולני ביעד הבינלאומי המוצהר של פתרון שתי מדינות.

יתרה מזאת, יש לגייס סביב מטרה זו ברית כלל-ארצית אמריקנית, שתכלול שותפים לא צפויים המסכימים על הצורך בפתרון שתי המדינות, בלי קשר למוטיבציות או לסדר היום שלהם. זו תהיה ברית למען שתי מדינות בטוחות ובנות קיימא, שיוגדרו במשא מתן בין שני הצדדים ויקבלו לגיטימציה וערובות לקיומן ממוסדות הקהילה הבינלאומית.

רביעית, יש להביע את קולו של הרוב הדומם - הרוב המבוהל, הפחות קולני, החושש פן יתייגו אותו כנאיבי, לא מציאותי או אפילו בוגדני. הרוב הזה מסרב להאמין שהאנשים "בצד האחר" כולם רשעים ועם זאת אינו מוכן, או שאינו מסוגל, לעצור את הקיצונים בצד שלו ולהתעמת איתם. קנאים צעירים ואלימים, המלאים זעם קדוש נגד "מוסלמים","ישראלים", "יהודים", "ערבים" או "פלסטינים," אינם זקוק ליותר "הבנה והגנה" מאשר כל פושע גזען בכל מקום בעולם. יש להגיב בהרבה יותר אומץ, ולהפנות נגדם את השיח הציבורי גם אם זה נוגד כללים כלשהם של תקינות פוליטית. התקשורת צריכה לשאת בחלקה באחריות החברתית. צריך לספר את סיפור ההגינות והאומץ, שגם הוא קיים.

ולבסוף, בנקודה זו יש להימנע מכל מעשה הפוגע בהקמתה של מדינה בת קיימא כעת. לראשונה אנו רואים את ניצניה של שותפות אמיתית בין הנהגה פלסטינית להנהגה ישראלית. פגיעה בשותפות הזו על ידי פעולות בשטח חותרת תחת מנהיגותם של מחמוד עבאס וסלאם פיאד ומחזקת את מתנגדיהם הפוליטיים המוכרים. יש להקפיא את ההתנחלויות לא רק כדי להשאיר מקום למדינה הפלסטינית אלא כדי לשמור על קיימותה הפוליטית של ההנהגה הפלסטינית הנוכחית. בפני ישראל עומדת בחירה ברורה – משא ומתן עם מנהיגות המחויבת לפתרון שתי מדינות או התמודדות עם מנהיגות המסרבת להכיר בה. ההחלטה שתקבל ישראל, אם לתמוך באלה המנסים להקים פלסטין חדשה או למנוע מהם תמיכה, תהיה בעלות השלכות קיומיות לשני העמים.

שני העמים יכולים להפוך, באופן הדרגתי ומבחירה, לאזרחים נורמליים של מדינות נורמליות; והם יכולים להמשיך ולהידרדר אל הסכסוך השבטי, הפיאודלי, על שטחי מרעה ולהלחם על סמלים מטפיזיים, על כל מטען התהילה והסבל שלהם. זה הזמן לעזור להם לשמור על התנופה בדרך לשלום.


זיאד אסלי הוא נשיא "כוח המשימה האמריקני לפלסטין" וחבר המועצה המייעצת של "סרץ' פור קומון גראונד" למזרח-התיכון. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם ב"גולף ניוז" ב- 18 בינואר 2008, www.gulfnews.com

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources

צעדים של אמון