Mideastweb: Middle East

להקת יונים לבנות


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

   

English Version: A flight of white doves

 להקת יונים לבנות, אפרים בורווסקי

"עשיית שלום היא מטרה תובענית ואולי בלתי ניתנת להשגה!" טוען אפרים בורווסקי, מנהל מועצת הקהילות היהודיות בסקוטלנד. "בעוד שהציווי התנ"כי לרדוף שלום הוא מטרה מיידית יותר וברת-הישג, ההבדל בין השניים איננו סמנטי בלבד – הוא מודד את המרחק בין אידיאליזם וריאליזם."

(פורסם במקור על ידי שירות החדשות של "קומון גראונד", 21 באוגוסט 2008)

גלזגו, סקוטלנד – אם להיות כן, מעולם לא ציפיתי שהמסע שלנו יזכה לקבלת פנים של להקת יונים לבנות נושאות ענפי זית, או שחרבות יכותתו בספונטניות לאיתים, או שכבשים ימהרו לחיקם של אריות.

היינו קבוצה של יותר משלושים סקוטים, בני דתות שונות, ונסענו יחד לעלות לרגל לארץ זו, המקודשת לכה רבים מאיתנו. לא באנו בציפייה שהשלום יפרוץ לפתחנו אלא כאנשים דתיים בעלי מטרה צנועה: לשפר את ההבנה ההדדית ביננו, להראות שכבוד הדדי איננו תלוי בתמימות דעים, ולהוכיח שניתן לא להסכים גם מבלי שיגלוש הדבר לכדי אלימות.

המטרה שלנו נחלה הצלחה מסויימת– רוב האנשים שפגשנו הופתעו מהפרויקט והתרשמו מהאחדות ומהמחוייבות המשותפת של הקבוצה למטרה, למרות השוני הרב ביננו. אנשים רבים, אפילו אלו שהייתה להם היסטוריה ארוכה בתחום של פעילות והידברות בין-דתית, אמרו לנו שהפרוייקט שלנו ייחודי והביעו תקווה שעוד רבים נוספים ימשיכו בדרכנו. כבר בהתבטאויות אלה כשלעצמן גלומה הבטחה כלשהי והן מצדיקות את הסיוע שהעניקה לנו ממשלת סקוטלנד כחלק מהחזון של השר הראשי, "סקוטלנד היא מדינה קטנה ... רודפת שלום שמעניקה תמיכה והזדמנות לפתרון סכסוכים."

עשיית שלום, אין ספק, היא מטרה תובענית ואולי בלתי ניתנת להשגה בעוד שהציווי התנ"כי לרדוף שלום הוא מטרה מיידית יותר וברת-הישג. ההבדל בין השניים איננו סמנטי בלבד – הוא מודד את המרחק בין אידיאליזם וריאליזם. מעטים בלבד יזכו להשכין שלום, אך לאף אחד מאיתנו אין סיבה מספיק טובה לא לרדוף שלום. גם אם ניכשל, השכר טמון במאמץ עצמו.

כך שלא הגענו לכאן על מנת לעשות שלום אלא על מנת לטפח את האפשרות לדו-קיום מתוך שלום. כל העת ליוותה אותנו תזכורת מתמדת– מבפנים ומבחוץ – לאיזון העדין המונע מחשדות הדדיים להתדרדר לאיבה גלויה. אדם נבון אמר פעם ששלום אפשר לעשות רק עם אויבים, כי ממילא אין צורך בשלום עם ידידים. אבל כדי לעשות שלום צריך לראות בהם לא רק אויבים, אלא גם בני אדם בעלי דעות, אמונות ושאיפות משלהם. אין חובה להגיע לכדי מצב שאוהבים את האויבים או נותנים בהם אמון, מספיק לקיים דיאלוג איתם או עם הדעות, האמונות, והשאיפות שלהם. רק אז תוכל פשרה להתגבש.

הפניית עורף לפשרה – כמוהו כהפניית עורף לטבע האנושי. ניתן אמנם להשיג שקט זמני על ידי דיכוי האופוזיציה. אך אלא אם תושמד האופוזיציה לגמרי, שארית הפליטה שלה תמיד תתארגן מחדש ובנחישות רבה יותר ומעגל הדמים העקוב מדם ימשיך. זוהי איננה הדרך, וזה בהחלט היה מדכא לפגוש אנשים שלא יכלו או לא הסכימו לראות אלטרנטיבות או אפשרויות לפשרה. למרבה המזל, זאת לא הייתה הדעה הרווחת. כמובן שאי אפשר היה למצוא שני אנשים שונים שיסכימו לאותה נוסחת פשרה, אבל העניין המרכזי הוא שהם לפחות היו שותפים לשאיפה.

האירועים המעוררים והמספקים ביותר היו אלה בהם הדוברים הכירו בעובדה שהדבק שליכד את הקבוצה היה אמונה משותפת ולא אידיאולוגיה או שיוך דתי או פוליטי. אותם דוברים השכילו לדבר אלינו במושגים רוחניים ולא פוליטיים. מצד שני, הגיוון בקבוצה גם הציב קשיים – איזה כיסוי ראש מתאים לביקור? איזה אוכל נאכל? סוציולוגים (וגם תאולוגים) שמים דגש מיוחד על אכילה משותפת בציבור, כך שנראה לי מוזר שפעילים בתחום ההידברות הבין-דתית יתגאו בכך שהם מספקים ארוחות כשרות וארוחות חלאל נפרדות עבור המשתתפים (הם גם יכולים לתייג אותם בטלאי צהוב כפי שחברת תעופה אחת אכן עשתה!).

הקבוצה שלנו מצאה לקושי הזה פתרון – בערב הראשון, אוכל כשר הוגש למשתתפים היהודים בשולחן נפרד אבל אחד מראשי הקהילות הנוצריות הציע שנאסוף את הצלחות ונעבור לשבת איתם. כשהתברר שהדבר מהווה בעיה בגלל כלי האוכל, עברנו להשתמש בכלים חד פעמיים וכולנו חלקנו יחד ארוחות כשרות בשבת. אילו רק יכולנו לפתור את כל המחלוקות בפשטות כזאת!

הדבר גם סיפק תזכורת לעובדה שמדובר בקבוצה מעורבת מבחינה דתית וסימל את הפרדוקס הגלום בעובדה שההבדלים ביננו היו גם הדבק המאחד ביננו. מדובר בהבדלים שלא ניתן להחליק בפשטות על ידי שיחה נדושה ואמירות שחוקות. הקיום הדתי מכתיב לכל מאמין, בין השאר, גם את האמונה שהאחרים טועים טעות יסודית ומשלים את עצמם באופן עמוק, בסיסי ואפילו מטפיזי. אבל הדבר לא שולל מאיתנו את היכולת לדון בהבדלים ביננו מתוך כבוד הדדי. אנחנו יכולים לבקש להבין יותר טוב את האמונות של זולתנו גם אם אנחנו מאמינים שצדקת דרכנו שוללת את צדקת דרכו של הזולת. זהו המודל שאנחנו כקבוצה ביקשנו ליישם גם במחלוקות הפוליטיות ואני מאמין שגם הצלחנו ליישם. יתרה מזאת, אנשאללה, אם ירצה ה', אני מקווה שנשמש דוגמה גם לאחרים.

אחרי הכל, אולי בכל זאת עברה להקה של יונים לבנות?

###

* אפרים בורווסקי עומד בראש מועצת הקהילות היהודיות בסקוטלנד ופעיל במספר רב של ארגוני הידברות בין-דתית ובין-קהילתית בסקוטלנד. אפרים בורווסקי זכה השנה בפרס ה-MBE עבור פעילותו למען הקהילה היהודית. ניתן למצוא מידע נוסף על מסע העליה לרגל הבין-דתי הסקוטי (Scottish Interfaith Pilgrimage) בכתובת: www.scojec.org/events/2008/08vii_pilgrimage/menu.html. מאמר זה נכתב עבור CGNnews, שירות החדשות של Common Ground וניתן למוצאו בכתובת www.commongroundnews.org.

פורסם על ידי CGNews, שירות החדשות של קומון גראונד, ב-21 באוגוסט, 2008, www.commongroundnews.org.
הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources