Mideastweb: Middle East

MidEast Web Hebrew Gateway


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

מטרות

דו-שיח

גשר

ירושלים

Maps

English

רבקה ואמי - רמאללה – היום, לראשונה זה שבע שנים, נכנסתי לירושלים באופן חוקי. יש לי תעודת זהות פלסטינית ירוקה של תושבת הגדה המערבית. במלים אחרות, מאז תחילת האינתיפאדה ב- 2000 ובניית החומה אסור לי להיכנס לכל שטח ישראל, לרבות ירושלים, הנמצאת מרחק 20 דקות בלבד מעירי רמאללה.

כשתלמידים ערבים ויהודים לומדים ביחד - בישראל, יהודים לומדים בבתי ספר יהודיים וערבים לומדים בבתי ספר ערביים – כך לפחות - בדרך כלל. אך יש גם הורים המתנגדים לחלוקה זו; הורים אלה הקימו חמישה בתי ספר דו-לשוניים בהם תלמידים יהודים וערבים לומדים יחד בעברית ובערבית, ברוח שוויונית.

הרוח האנושית - מפגשים מעבר ל"טווח הנוחות" - ירושלים – כאשר הסכמתי להשתתף בסדנה בחסות ארגון ה-Women's Interfaith Network, משמעות הדבר היתה חריגה מגבולות "טווח הנוחות" שלי. עמדתי לנסוע לירדן להשתתף במפגש בין חמש נשים יהודיות, חמש נשים מוסלמיות וחמש נוצריות – כולן ממדינות המזרח התיכון.

אילו רק היה החלום מתגשם -  רוואן יוסוף סלאח' - רוואן, תלמידת כיתה ט' מפאתי שכם, חולקת עם הקוראים את חלומה: פלסטין עצמאית בה אפשר לנוע בחופשיות, כאשר הפלסטינים "שולטים באוויר, מעבדים את האדמה ומפליגים במרחבי הימים."

בין ישראל ללבנון - זוהר שכטמן -בת 13.5, מדמיינת שלום בשנת 2018. היא מספרת על מפגש בין שתי אמהות שכולות – האחת לבנונית והשניה ישראלית. " אדם הוא אדם," היא מסכמת, "בלי כל קשר למין, גזע ודת."

דרשה מוסלמית - הרב וויסוצקי מגלה הבנה ודו-קיום בניו-יורק. האם זה אפשרי אצלנו?

להקת יונים לבנות, אפרים בורווסקי - "עשיית שלום היא מטרה תובענית ואולי בלתי ניתנת להשגה!" טוען אפרים בורווסקי, מנהל מועצת הקהילות היהודיות בסקוטלנד. "בעוד שהציווי התנ"כי לרדוף שלום הוא מטרה מיידית יותר וברת-הישג, ההבדל בין השניים איננו סמנטי בלבד – הוא מודד את המרחק בין אידיאליזם וריאליזם."

מוסלמים ויהודים: לגלגל הלאה את השיחה - ירושלים- ממקום מושבי על שרפרף גבוה בבר ירושלמי, אני מסתכלת סביבי ובוחנת את הישראלים הרבים הנוכחים במקום, נחים, שותים בירה ומשחקים סנוקר. אני עצמי הרגשתי רגועה, אבל הפנים העייפות של החיילים סיפרו סיפור אחר: עבורם, היה זה מפלט מהאויבים המחכים מעבר להרי ירושלים.

הגנה עצמית -  לא כיבוש - שלדון שרטר טוען שמחיר הכלכלי והמוסרי של מפעל ההתנחלויות חשוב בהרבה מכל שיקול אידיאולוגי.

התקווה - גם בערבית -  בדיוק כשם שכל הקנדים שרים יחד לפי מנגינת ההימנון הקנדי, "כל אזרח ישראלי יוכל לשיר מהלב בכל פעם שיתנגן ההימנון. המנגינה המשותפת לכולם, יכולה לגשר בין חלקי העם."

נשים מקדמות את הביטחון-  "שיתוף רב יותר של נשים הוא אחד ההיבטים החשובים אם רוצים להבטיח ששאלות ביטחוניות יטופלו לא רק בכוח  צבאי, אלא ישלבו גם את החברה האזרחית."

על מזבח פלסטין -העיתונאית המצרית מונה אלטאהאווי כותבת שגם אם ראוי שהערבים ייתנו את דעתם על המשבר בעזה, יש להקדיש תשומת לב לא פחותה לבעיות לאומיות קשות, שלעתים קרובות מדי "מוקרבות... על מזבח הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

סימנים ראשונים לצמיחה כלכלית בגדה המערבית - אבל אולי זה כמו 'סימני נפט'.

שיחותי עם החמאס - בעקבות סדרת מפגשים חשאיים עם מנהיגים ישראלים ופלסטיניים, פרופסור דרור זאבי מעיד שהחמאס מוכן להבטיח "שקט ורגיעה למשך תקופה שתיקבע בין הצדדים. חמאס אינם מסתירים שהם מתכננים לנצל את ההפוגה להתחשמשות על-מנת לחסל את ישראל אחר-כך. שלום עכשיו, השמדה אחר-כך - נשמע כמו תוכנית סבירה, לא כן?  

ישראלי ופלסטיני - דניאל בארנבוים - בארנבוים כותב שהאינטגרציה הפלסטינית היא "תנאי הכרחי – מסיבות מוסריות, חברתיות ופוליטיות – לעצם הישרדותה של ישראל."

האם אלה ניצניה של שותפות? זיאד אסלי מתווה את הצעדים המעשיים הנחוצים כדי להבטיח שלום צודק, שלום ששעתו כבר הגיעה מזמן.

שלום או צדק? - הישראלים והפלסטינים צריכים לוותר על רדיפת הצדק אם הם רוצים להגיע לשלום, אומר מייקל גולדפארב, המבסס את טענתו על תהליך השלום האירי, שם הצליחו להעביר את הסכם יום שישי הטוב רק לאחר שוויתרו על רעיונות הצדק והפיוס.

נגן את השיר

 "הבאנו שלום עלינו" - שיר ילדי השלום 

 לייק-סאקסס ואנאפוליס – סוגרים מעגל?

ממדריד לאנאפוליס.

שבו מתנחלים לגבולות "

90 מיליארד דולר – זה המחיר של פתרון בעיית הפליטים

נשים מובילות את הדרך לשלום במזרח-התיכון

אולמרט מבין את גודל השעה

פריצת דרך כלכלית תלויה בפריצת דרך מדינית

לבחור בדרך אנאפוליס

 שדרות עדיין תחת אש

לשמור על האופטימיות

כאשר הבארות והמעיינות מתיבשים

התקווה נעוצה באנושיות

בני-דודי ואני

רצח רמי עיאד

תפקיד דעת הקהל בסכסוך הישראלי-פלסטיני

כן לשיחות בין ישראל לסוריה, אך קודם-כול דברו על לבנון

הדבר היחידי שגרוע משיחות עם סוריה הוא היעדר שיחות איתה

כדורגל מפגיש ילדים

 חתונה היהודית הראשונה שלי

צעדים בוני אמון

מנהיגים דתיים רוצים להיות חלק מהפתרון ולא מהבעיה

 מדריד כעבור 15 שנים (מדריד+15)

אפשר להתמודד עם המילכוד המזרח תיכוני, וזה (שוב) בידיים של השמאל

הסיפור המוזר של הפסאודו שמאל המערבי ומלחמתו באתיקה ההומניסטית

לקסיקון ערבי-עברי- שפות אחיות

איום קיומי ושמו יש"ע

שיעורי ערבית ביפו ARABIC LESSONS IN YAFFO

קול אחר משדרות

נקמה רצח ומה שביניהם; שרון ועראפאת

ילדי השלום-ישראל

ממצרים לישראל באהבה - מכתבים שהוחלפו בין סרובניק ישראלי לבין איש רוח מצרי.

יש להם רק את עצמם

לא קרה דבר 

  שלום עכשיו ערבי!

Middle East Child

רשת המזרח התיכון לדו-קיום שואפת ליצירת מזרח תיכון טוב יותר ולקרוב בין עמי האזור תוך כיבוד עצמנו ושכנינו. רשת המזרח התיכון לדו-קיום אינו מיועד רק לנו אלא גם [ובעיקר] לילדינו ולעתידנו.

Middle East Archeology

 

המזה"ת הוא ביתנו, הבית של עמים רבים. רובנו ילדיו של אברהם ברוחנו וכן לפי הדתות שלנו. אם נלמד לחיות יחדיו, ביתנו יוכל להיות יפה. ניתן לבנותו בהדר, תוך שימוש בחוכמה וכישורים של עמינו ליצירת חיים טובים לנו ולילדנו. ניתן להעשיר את חיינו באמצעות ריבוי התרבויות וההיסטריות של עמינו. זו צריכה להיות מטרתם של כל חברי רשת המזה"ת. העבר יכול לשמש משאב עצום. הבה נבין את העבר, נחוש אחד את כאבו וגאוותו של השני, אך הבה נשאיר את הקטעים הרעים מאחור. הבה נקדיש את האנרגיות והמשאבים המועטים שלנו לבניית עתיד ביחד.

אנא הפיצו את המסר ע"י קישור לאתר זה, והפיצו אותו בדואר האלקטרוני ובדפוס. ספרו לאנשים כיצד למצוא אותנו:
http://www.mideastweb.org/hebrew.htm
:contactus.htm

מה נמצא באתר?

באתר רשת המזרח התיכון לדו קיום מאמרים בשפה העברית על דו-שיח וחינוך לשלום. כמו-כן, נמצאים באתר מקורות רבים וקישוריות [לינקים] בשפה האנגלית.

Arabic MidEast Web -شبكة الشرق الأوسط – أخبار صراع الشرق الأوسط، تاريخ، خرائط، مصادر، حوار، تعليم السلام

כמה מקורות בשפה העברית
שלום עכשיו ערבי!

ילדי השלום-ישראל
הצהרת שלום ישראלי – פלשתינאי

גשר-הישרדות זה לא הכל
לא די בהישרדות - לזכרו של יהושוע זמיר-חלוץ השלום
טיולי דו-שיח בעזה
ממצרים לישראל באהבה - מכתבים שהוחלפו בין סרובניק ישראלי לבין איש רוח מצרי.

שירה

מחיפה  לקהיר הקרובה - רחוקה

גשר לשלום – לאחותי הפלשתינאית

חברים :

PeaceWatch
פורום אברהם [Abrahamic Religion Forum in Egypt]
בית ספר Hope Flowers
אריגה

 המארחים: מגוון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources